Ankilozan Spondilit


Ankilozan spondilit, ya da halk arasındaki adıyla iltihaplı eklem romatizması omurların zamanla birbirleri ile kaynaşmasına neden olabilen inflamatuar bir hastalıktır. Bu kaynaşma sonucunda omurga daha az esnek bir hal alır ve bireyin normal duruşu öne eğik bir hal alabilir. Eğer kaburgalar ankilozan spondilite yol açan inflamasyondan etkilenirse birey için derin nefes almak çok zor olabilir.
Ankilozan spondilit, erkekler arasında kadınlardan daha sık görülür. Hastalığın belirti ve semptomları tipik olarak erken yetişkinlikte ortaya çıkmaya başlar.ve türleri mevcuttur.

Ankilozan Spondilit Belirtileri
Ankilozan spondilitin erken belirtileri ve semptomları arasında özellikle sabahları ve uzun süreli koltukta oturma gibi hareketsizlik dönemlerinden sonra bel ve kalça civarında hissedilen ağrı ve sertlik hisleridir. Boyun ağrısı ve yorgunluk da yaygın belirtiler arasındadır. Hastalığın belirti ve semptomları zaman içerisinde düzensiz aralıklarla gerçekleşecek şekilde daha kötüleşebilir, ağırlaşabilir, hafifleyebilir veya bütünüyle durabilir. Vücutta en çok etkilenen bölgeler arasında omurganın tabanı ile leğen kemiği arasındaki eklem, sırtın alt kısmında yer alan omurlar, göğüs kemiğini ile kaburgalar arasındaki kıkırdak doku ile kalça ve omuz eklemleri bulunur.
Eklem ve kaslarda oluşan hasarların azaltılması için Manuel Terapi(Mobilizasyon), kuru iğneleme, egzersiz ve hacamat tedavileri en sık uygulanan ve en yararlı yöntemlerden bazılarıdır.RANDEVU AL
× Size nasıl yardım edebilirim?