Manuel Tedavi Nedir, Manipülasyon (Kütletme) Nedir?


Manuel Terapi: Uzman kişiler(Hekim ve Fizyoterapist) tarafından tamamen elle uygulanan bir takım özel hareket ve manevralara denir.


2 Kısımda İncelenir ;

Manipülasyon: Eklemlere anatomik hareket sınırları içerisinde yüksek hızda, ani pasif itme. Halk arasında kütletme hareketi olarak bilinir burada önemli olan uzman kişiler tarafında kilitli ve deformo olmuş bölgenin tespit edilip oranın açılması için doğru açılarda doğru itmeler verilmesidir. Manipülasyon sonunda eklem içindeki sıvının basıncı azaltılarak eklemin açılması sağlanmaktadır. Ayrıca yer değiştirmiş eklem ve kemikleri önce mobilize ederek sonrada manipüle ederek anatomik ve doğal yerine gelmesi sağlanır. Manipüle olan eklem tepki olarak gevşeme ve ağrıyı azaltıcı maddeler salgılatır, bu şekilde anında gevşeme ve ağrı üzerine etkisi olmaktadır.
Manipülasyon da ses duymak şart değildir,önemli olan terapistin doğru itmeyle ekleme oturtmasıdır.
Toplumda bilinenin aksine çıkan ses KEMİKLERİN BİRBİRİNE ÇARPARAK ÇIKARDIĞI SES DEĞİL, KEMİKLERİN ARASINDAKİ EKLEM KAPSÜLLERİNİN PATLAMASI İLE BASINCIN AZALMASI SONUCU ÇIKAN SESDİR.
Doğru kişiler tarafından (hekim ve fizyoterapistler) tarafında uygulandığında son derece güvenilir ve etkili bir yöntemdir. Hasta manuel terapiye uygunsa tedavinin başarı oranı % 90 dır.
Her eklem ve kemiğin kendine has manipüle edilme şekli vardır. Kişinin kendini manipüle etmesi( kütletmesi) eklem hareket sınırı ve açıları dikkat edilmeden yapıldığı için tavsiye edilmez eklem yüzeylerinde aşınmaya neden olduğu için kireçlemeye neden olur.
Dünyada omurga sağlığı ve fizik tedavi yöntemlerinde kullanılan en güncel tedavi yöntemidir. Bir çok rahatsızlık için kullanılabilir en çok ; Bel-boyun fıtıkları,kas ve eklem ağrıları, bel-boyun tutulmaları,omuz ve sırt ağrıları,omurga eğrilikleri(kifoz,lordoz,skolyoz) vb birçok hastalıklarda ameliyatsız çözüm olmaktadır.

Mobilizasyon: anatomik hareket sınırları içerisinde düşük hızda eklemi hareketlendirmek için uygulanan küçük itmeler. Daha çok yumuşak dokuya uygulanır,masaj, miyofasyal germe,esnetme-germe hareketleri sayılabilir.

RANDEVU AL
× Size nasıl yardım edebilirim?