Felç (İnme)-Hemipleji


Felç, duyu kaybıyla birlikte görülebilen, kas işlevinde bir kayıp içeren bir durumdur. Felce yol açan iki ana sebep bulunmaktadır. Felç, beyinde ya da omurilikte oluşan hasarlar nedeni ile ortaya çıkar. İleri yaşlarda daha sık karşılaşılan felç, vücudun tamamında değil sadece belli bir kısmında görülür.Felci 2 ana başlığa ayıracağız.Birincisi inme ikincisi omurilik yaralanmasıdır.
En sık görülen inmeler iskemik inmelerdir.Beyin damarlarında oluşan pıhtı sonucu beyne giden kanın azalması veya durması şeklinde gelişir.Diğer inme ise hemorajik inmedir. Zayıf beyin damarlarında bir nedenden dolayı yırtılma gerçekleşir ve çıkan kan beyin boşluğuna dolmaya başlar.Bu hastaların çok acil hastaneye yetiştirilmeleri gerekir ve hemorajik inmeler hayati yönden çok daha tehlikelidir.
Diğer bir felç omurilik yaralanmasına bağlı felçtir.Genelde travmaya dayalı oluşur.Yüksekten düşme, trafik kazası, silahlı yada kesici aletlerle yaralanma gibi nedenlere bağlı oluşabilir.Bu felçte inme gibi sadece tek bir taraf değil, etkilenen omurilik seviyesinin altındaki duyu ve kuvvet yaralanmanın şiddetine göre kısmi veya tam kaybolmuş olabilir. Felç hastalarına rahatsızlığın kökenine göre bir tedavi yolu belirlenerek fizik tedavi yaşamına entegre edilmelidir.
Nörolojik( sinirsel ) kontrolsüzlüğün vermiş olduğu kas ve eklem kısıtlanmalarında en etkili tedavi manuel terapi ve akupunkturdur.Verimli bir rehabilitasyon süreci ile günlük ve sosyal yaşam aktivitelerinize hızlı sürede dönebilirsiniz.RANDEVU AL
× Size nasıl yardım edebilirim?