Lateral Epikondilit


Lateral epikondilit sıklıkla tenisçi dirseği olarak bilinir. Dirseğin dış tarafında kas-tendonun kemiğe yapışma yerinde görülen ağrılı bir durumdur. Tendonlar kası kemiğe bağlar. Bu durumla ilişkili olan kas “ekstensör karpi radialis brevistir”. Lateral epikondilit hastalığında tendon yapışma yerinde dejenerasyon ve zayıflama söz konusudur. Bu kasın aktif olduğu hareketlerle ilgili olarak ağrıya sebep olabilir (germe, kavrama vs). Tenis gibi sporlar sıklıkla bu durumla ilişkilidir.

Tenisçi dirseği sıklıkla 30 ile 50 yaş arasında görülür. Bununla beraber daha gençlerde ve daha yaşlılarda da görülebilir.
Aşırı kullanım: Çalışma veya çalışmama buna sebep olabilir. Aktivite tendonun yapışma yerinde stres oluşturur. Tendonun yapışma yerinde strese sebep olan aktiviteler tendon üzerinde yaralanmayı artırır. Bu stresler tekrarlayıcı tutma, kavrama aktiviteleri, doğrama, boyama ve giyinme elde telefonla uzun zaman geçirme olabilir.
Tedavisinde en önemli basamak Manuel Terapidir. Yorulmuş ve gergin olan ağrılı kas doğru pozisyonlanarak ve gerekli uygulamalarla hastaların günlük yaşam kaliteleri arttırılmalıdır.



RANDEVU AL
× Size nasıl yardım edebilirim?