Menisküs


Menisküs yırtığı, dizde en sık meydana gelen, ağrılı ve zayıflatıcı bir kıkırdak yaralanması türüne verilen isimdir. İnsanların dizlerinde, kaval kemiği ve uyluk kemiğin arasında bir yastık görevi gören C şeklinde iki kıkırdak parçası vardır. Bunlara menisküs adı verilir. Sürekli hareket eden kemikleri aşınmaya ve yıpranmaya karşı korur. Ancak menisküsün yırtılması, dizin bükülmesi ile gerçekleşebilecek bir durumdur. Bazı vakalarda aşınmış kıkırdağın bir parçası kopar ve diz eklemlerinin arasına sıkışarak dizin kilitlenmesine ve hareketin engellenmesine neden olur. Menisküs yırtığı, dizde en sık meydana gelen, ağrılı ve zayıflatıcı bir kıkırdak yaralanması türüne verilen isimdir. İnsanların dizlerinde, kaval kemiği ve uyluk kemiğin arasında bir yastık görevi gören C şeklinde iki kıkırdak parçası vardır. Bunlara menisküs adı verilir.
Sürekli hareket eden kemikleri aşınmaya ve yıpranmaya karşı korur. Ancak menisküsün yırtılması, dizin bükülmesi ile gerçekleşebilecek bir durumdur. Bazı vakalarda aşınmış kıkırdağın bir parçası kopar ve diz eklemlerinin arasına sıkışarak dizin kilitlenmesine ve hareketin engellenmesine neden olur.
Menisküs rahatsızlığı için de fizyoterapi elzemdir. Eğer menisküs ameliyatı olmuşsa kişinin rehabilitasyon süreci daha hızlı,ameliyatsız sakatlanma sonrası rehabilitasyon süreci 1 ila 6 ay arasında sürebilir. Manuel terapi yöntemleriyle dizin alıştığı yanlış pozisyon düzeltilir ve çeşitli uygulamalarla bölge kanlanması arttırılır, seviye atladıkça yeni egzersizlerle dizin yüklenme kapasitesi arttırılır. Hasta böylece ağrılarında azalma ve diz hareketlerinde kısıtlamanın azaldığını hatta bittiğini hisseder.Ayrıca PRP bu rahatsızlık için ideal bir uygulamadır ve sıkça uygulanır.RANDEVU AL
× Size nasıl yardım edebilirim?